Fundacja ma pod opieką 100 Podopiecznych

Michał ukończył technikum mechaniczne, pracował i rozwijał swoje zainteresowania, związane głównie z motoryzacją. Miał mnóstwo planów na przyszłość. Wszystko odmieniło się w pewne feralne wrześniowe popołudnie, kiedy to Michał uległ poważnemu wypadkowi na motocyklu, w wyniku którego doznał ciężkiego urazu głowy i licznych złamań. Młodzieńcze plany Michała legły w gruzach. Aby móc normalnie funkcjonować, chłopak potrzebuje długotrwałej i kosztownej rehabilitacji oraz leczenia farmakologicznego. Kilka razy w tygodniu korzysta z pomocy Ośrodka Neurorehabilitacji w Turce, przyjeżdżając razem ze swoim tatą Stefanem, który chętnie pomaga przy drobnych sprawach ośrodka. Michał robi duże postępy, dlatego tak ważna jest nieustanna rehabilitacja. Koszty leczenia przekraczają możliwości finansowe jego rodziny, dlatego z serca dziękujemy za okazaną pomoc.

Iwona ma 53 lata. Jako żona i mama poświęcała się rodzinie oraz pracy zawodowej. Iwona cieszy się czwórką dzieci oraz trojgiem wnucząt. Kobieta przez 33 lata swojego życia zawodowego pracowała w specjalistycznym ośrodku dla osób niepełnosprawnych. W 2020 roku kobieta przeszła udar niedokrwienny lewej półkuli mózgu, który trwale wpłynął na jej zdrowie. Od kwietnia 2021 roku pacjentka korzysta z pomocy specjalistycznej Ośrodka Neurorehabilitacji, w tym ze wsparcia logopedy, fizjoterapeuty oraz psychologa. Choroba wiąże się z leczeniem farmakologicznym oraz rehabilitacja. Ciężka praca fizjoterapeutyczna przynosi oczekiwane rezultaty, jednak potrzebne są środki, które pomogą w regularnej rehabilitacji. Dziękujemy za okazane serce.

Patrycja urodziła się jako wcześniak w 29. tygodniu ciąży. Od pierwszych dni życia została otoczona miłością i troskliwą opieką swoich bliskich. Mając roczek Patrycja zachorowała na zapalenie płuc co spowodowało niedotlenienie mózgu, a w konsekwencji mózgowe porażenie dziecięce. Nastolatka ma kłopoty z biodrami. Mimo wielu operacji, nie porusza się o własnych siłach.  Nieustanna praca z fizjoterapeutą zwiększa szanse na sprawność w codziennym życiu. Nastolatkę czeka też kosztowna operacja nóg. Jednym z marzeń Patrycji jest rower przystosowany do jej potrzeb, czyli riksza z fotelem dla osób niepełnosprawnych. Wtedy dziewczyna mogłaby podróżować ze swoimi bliskimi i spędzać więcej czasu na łonie przyrody. Koszt takiego sprzętu to kilkanaście tysięcy złotych. W planach jest również zakup specjalistycznej windy do domu. Fundacja Wstawaj Alicja w miarę możliwości wspiera Patrycję w rehabilitacji.

Agnieszka prowadziła zwyczajne życie, poświęcając się rodzinie      i pracując zawodowo. W 2014 roku rozpoznano u niej stwardnienie rozsiane. Choroba od samego początku zaczęła bardzo szybko postępować, nasilając trudności w poruszaniu się. W 2019 roku w związku z postępowaniem choroby Agnieszka została poddana transplantacji obwodowych komórek macierzystych szpiku. Po transplantacji jej stan neurologiczny się pogorszył, doszło do powikłań immunologicznych z powodu choroby posurowiczej, w wyniku czego kobieta porusza się na wózku inwalidzkim. Doszło też wiele schorzeń towarzyszących, dlatego Agnieszka potrzebuje specjalistycznej, intensywnej rehabilitacji aby móc normalnie funkcjonować. Dziękujemy za wszelkie wsparcie.

Kuba urodził się jako zdrowe i w pełni sprawne dziecko. W 2012 roku, wracając ze szkoły, został potrącony przez samochód. Chłopiec spędził kilka miesięcy w śpiączce, na skutek urazu czaszkowo-mózgowego. Doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu. Kuba ma niedowład spastyczny czterokończynowy z tendencją do przykurczów, dlatego wymaga ciągłej rehabilitacji. Od wypadku chłopiec walczy z padaczką lekooporną, przy której napady mogą cofać wyćwiczone już umiejętności. W związku z tym konieczne są zajęcia między innymi z neurologopedą. Dziękujemy za wszelkie wsparcie Kuby.

Michał jest szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci. W maju 2019 roku uległ wypadkowi samochodowemu. W wyniku uderzenia jego samochodu przez tira, doznał uszkodzenia kręgosłupa szyjnego oraz rdzenia kręgowego, które spowodowało porażenie czterokończynowe. Przeszedł dwie poważne operacje. Michał w wyniku ostrej niewydolności krążeniowej i oddechowej przebywał przez miesiąc na Oddziale Intensywnej Terapii w śpiączce farmakologicznej. Po trudnym pobycie na oddziale rehabilitacji neurologicznej w Lublinie wrócił do domu, gdzie musiał odnaleźć się w nowej rzeczywistości związanej z poruszaniem się na wózku i nieustanną rehabilitacją. Koszty leczenia, sprzętu i rehabilitacji są dość wysokie. Michał porusza się na nowoczesnym wózku. Dziękujemy za wszelką pomoc dla Michała.

Rozalia jeszcze przed urodzeniem zdiagnozowano u niej wodogłowie, co zaskutkowało dziecięcym porażeniem mózgowym i padaczką. Dziewczynka długo nie mówiła. Dzięki intensywnej rehabilitacji wprowadzonej od trzeciego miesiąca życia udało się Rozalce przejść kolejne etapy rozwojowe i teraz sama chodzi i jest w miarę samodzielna. Napięcie w prawej nodze powoduje jednak deformację od biodra do stopy. Rozalia oczekuje w kolejce na konsultację lekarską, która prawdopodobnie potwierdzi konieczność wykonania operacji derotacji kości udowej. Wciąż nie udało się tak ustawić leczenia, żeby nie powtarzały się napady padaczki. Niestety zabierają one czasem efekty rehabilitacji. Rozalia jest wesołą, sympatyczną dziewczynką, która swoim uśmiechem szybko zdobywa serca poznanych ludzi. Korzysta z pomocy rehabilitantów, terapii logopedycznej, opieki neurologa, musi mieć zapewnione odpowiednie ortezy i obuwie, żeby miała jak najlepszą korekcję chodu.

Patryk urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym, które powoduje wzmożone napięcie mięśniowe w rękach i nogach. W konsekwencji Patryk porusza się głównie na wózku inwalidzkim, chociaż próbuje swoich sił prowadzony za rękę lub przy pomocy czwórnogów. Kiedy miał półtora roku ujawniła się u niego padaczka. Przez wiele lat leczenie różnymi środkami farmakologicznymi nie przynosiło rezultatow, aż w końcu zadziałał olej CBD, którego suplementacja jest bardzo kosztowna. W 2019 roku został on poddany selektywnej rizotomii grzbietowej –operacji na rdzeniu kręgowym, która w części zabrała napięcie mięśniowe. Patryk marzy o tym, żeby zostać kierowcą autobusu. Dobrze się uczy, jest kontaktowy i otwarty na innych. Chłopiec wymaga nieustannej rehabilitacji, korzysta z lokomatu i pionizatora.  Potrzebne są też odpowiednie ortezy korygujące stopy, sprzęty do ćwiczeń, a także środki na leczenie, terapię, basen oraz zajęcia na lokomacie.

Mariusz ma 47 lat. Przez wiele lat pracował w branży budowlanej. W 2020 roku Mariusz przeszedł krwotok mózgowy. Mężczyzna porusza się na wózku inwalidzkim i wymaga stałej rehabilitacji. Dziękujemy za wszelkie wsparcie.

Marcel ma wiele chorób wrodzonych, które wynikają z nieprawidłowych mutacji genetycznych. Są to głównie wielohormonalna niedoczynność przysadki, Hipoplazja nerwów wzrokowych – niedowidzenie, oczopląs (podejrzenie zespołu De Morsiera), niedosłuch, nieprawidłowości w napięciu mięśniowym. Marcel wymaga stałej rehabilitacji. Dziękujemy za wszelkie wsparcie.

Mariola w 2002 roku uczestniczyła jako pasażerka w wypadku samochodowym, w wyniku którego doszło do stłuczenia pnia mózgowego oraz porażenia czterokończynowego. Mariola cierpi na zaburzenia ruchowe i wymaga stałej rehabilitacji, która zwiększa jej sprawność i zatrzymuje przykurcze mięśni. Dziękujemy za wszelkie wsparcie.

Alicja lubiła śpiewać, tańczyć i spędzać czas w ruchu. Była w pełni zdrowym, aktywnym i uśmiechniętym dzieckiem. W sierpniu 2020 doszło do pęknięcia naczyniaka w mózgu, co trwale wpłynęło na wszystkie aspekty życia dziewczynki. Alicja nie może w pełni cieszyć się życiem, ponieważ pęknięty naczyniak spowodował spustoszenie w jej rozwijającym się organizmie. Rodzice podjęli walkę o życie dziewczynki. Alicja spędziła długie miesiące na rehabilitacji. Obecnie uczy się chodzić, walczy o powrót funkcji lewej rączki, a także większą samodzielność, poprawę funkcji poznawczych. Dzielnie ćwiczy z neurologopedą i cierpliwie współpracuje z fizjoterapeutami. Aby powrócić do dawnej sprawności potrzebuje wiele czasu, determinacji i wsparcia ze strony bliskich jej osób. 
Dziękujemy za wszelką pomoc dla dziewczynki.

Helena cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, padaczkę i wodogłowie. Wymaga całodobowej opieki i troski swoich bliskich. Dziewczynka potrzebuje nieustannej rehabilitacji aby móc jak najlepiej funkcjonować. Bardzo dziękujemy za każdą pomoc!

Wiktoria urodziła się z wrodzonymi torbielami mózgu. W pierwszym roku swojego życia przeszła pięć operacji. Jest pod stałą opieką neurochirurga. Dziewczynka ma wszczepioną zastawkę komorowo-otrzewnową w głowie. Wiktoria ma także niedosłuch, astygmatyzm oraz niedowład połowiczy lewostronny. Jest pod stałą opieką specjalistyczną. Dwa lata temu przeszła operację nogi polegającą na wydłużeniu ścięgna Achillesa. W 2021 roku odbyła się kolejna operacja na oddziale neurochirurgii polegająca na przeprowadzeniu rewizji układu zastawki komorowo-otrzewnej i wymianie drenu dystalnego zastawki. Najważniejsza dla Wiktorii jest regularna rehabilitacja ruchowa.

Adrian ma 26 lat. W 2015 roku przeszedł wypadek samochodowy, w wyniku którego doszło do uszkodzenia mózgu i śpiączki. Po wybudzeniu stwierdzono niedowład lewostronny.  W konsekwencji skomplikowanego leczenia Adrian cierpi między innymi na bóle głowy. Jednak dzięki rehabilitacji istnieje możliwość, aby Adrian zwiększył swoją sprawność i samodzielność w codziennym życiu.

Robert w 2009 roku przeszedł wypadek komunikacyjny, w wyniku którego doszło do urazu głowy, obrzęku mózgu i krwiaków śródmózgowych, a także wielu złamań. Robert przebywał najpierw w śpiączce. Rehabilitacja pozwala mu na bycie samodzielnym w codziennym życiu.

U Borysa zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Proste czynności są dla niego dużym wyzwaniem. Ma problemy
z samodzielnym poruszaniem się.
Wymaga nieustannej specjalistycznej rehabilitacji i leczenia ortotycznego. Konieczne są również regularne wizyty w ośrodkach specjalistycznych. Wszystko to wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi. Dziękujemy za wszelkie wsparcie dla Borysa.

Marysia urodziła się z wadami rozwojowymi i przeszła szereg operacji specjalistycznych. Dzięki rehabilitacji Marysia lepiej się rozwija, zdobywa nowe umiejętności i zwiększa swoją sprawność. Dziękujemy za wszelką pomoc dla dziewczynki.

Elżbieta od ponad 20 lat zmaga się z chorobą. W wieku 18 lat rozpoznano u niej stwardnienie rozsiane. Choroba postępowała stopniowo. W 2015 roku przeszła transplantację obwodowych komórek macierzystych szpiku, jednak nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Ela wymaga regularnej rehabilitacji, która ułatwia funkcjonowanie i samodzielność w codziennym życiu. Korzysta także z sesji terapeutycznych na Lokomacie, które wpływają pozytywnie na pracę wielu układów w organizmie i stymulują ciało do poprawy funkcjonowania. Rehabilitacja przynosi oczekiwane rezultaty.  Ela wymaga, codziennej rehabilitacji, która ma ogromny wpływ na utrzymanie jej sprawności i samodzielności w codziennym życiu.

Mateusz od urodzenia zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym, już od wczesnych miesięcy życia poddaje się ciągłej rehabilitacji, aby być bardziej samodzielny, ponadto w 2020 roku rozpoznano u niego chłoniaka. Mateusz nie chodzi – porusza się na wózku inwalidzkim, od momentu korzystania z Lokomatu, czyli urządzenia do reedukacji chodu, czuje się silniejszy i żwawszy. Jest świadomy, że dzięki rehabilitacji robi duże postępy. Specjalistyczna rehabilitacja jest kosztowna i dlatego liczy się każda pomoc finansowa. Dziękujemy za wszelkie wsparcie dla Mateusza.

Ignaś urodził się zdrowy i rozwijał się prawidłowo. Czas wolny spędzał grając w piłkę i jeżdżąc quadem. W 2021 roku Ignaś przebudził się w nocy i nie mógł wstać z łóżka, skarżył się na bóle pleców, nóg i brzucha. Został przyjęty na SOR z podejrzeniem zaburzeń jelitowych. Przebywając w szpitalu okazało się, że nogi i reszta ciała są sparaliżowane. Chłopiec porusza się na wózku inwalidzkim  i potrzebuje intensywnej rehabilitacji neurologicznej, która pomoże mu w powrocie do zdrowia. Dziękujemy za okazane wsparcie dla Ignasia.

Miłosz jest wesołym i uśmiechniętym chłopcem. Bardzo lubi koty
i chętnie śpiewa piosenki o dinozaurach. Choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Poza regularną rehabilitacją potrzebuje specjalistycznych sprzętów do leczenia, aby stać się samodzielnym. Rodzice obdarzają Miłka opieką i miłością. Potrzebują jednak wsparcia, żeby zapewnić chłopcu wszystko czego potrzebuje na drodze do sprawności. Dziękujemy za okazaną pomoc dla Miłosza.

Liwia urodziła się 04 kwietnia 2022 r. W drugiej dobie po porodzie zostało wykonane USG głowy, którego wynik zamroził krew w żyłach… Pokazał krwawienie w prawej półkuli mózgu. 
Liwia jako maleństwo przeszła szereg badań oraz konsultacji. Wymaga regularnej rehabilitacji. Dziękujemy za każdą okazaną pomoc. 

Adaś jest pięcioletnim, uśmiechniętym chłopcem. Ma trójkę rodzeństwa. Po urodzeniu zdiagnozowano u niego mózgowe porażenie dziecięce pod postacią niedowładu prawostronnego. Choroba od urodzenia wymaga stałej pomocy fizjoterapeuty.
Dwa razy w roku podają mu toksynę botulinową do mięśni kończyny dolnej i górnej. Pomimo choroby jest dzielnym pacjentem, a jego obecność sprawia wiele radości.
Dziękujemy za okazane wsparcie Adasiowi.

Patryk w 2019 roku z powodu złego samopoczucia trafił do szpitala, po szeregu badań okazało się, że ma guza na móżdżku. Niestety po operacji były duże komplikacje, okazało się, że ma porażenie czterokończynowe i ataksje. Guz został wysłany do badań i okazało się, że jest złośliwy. Patryk przebywał 5 miesięcy w szpitalu na onkologii, gdzie miał chemioterapię, radioterapię oraz rehabilitację. Leczenie onkologiczne zakończyło się pod koniec 2020 roku i od tej pory Patryk potrzebuje być pod stałą opieką specjalistów i stale uczęszcza na rehabilitację.
Dziękujemy za każdą pomoc Patrykowi.

Zachary ma 2 latka i urodził się na Ukrainie. Cierpi na zespół Dandy'ego Walkera — rzadko spotykana, podstępna choroba neurologiczna. Choroba objawia się m.in. wodogłowiem, które w miarę postępu choroby, rozrasta się oraz wzrostem ciśnienia śródczaszkowego. Chłopiec nie mówi i nie chodzi.
Ma powykrzywiane nóżki, towarzyszą mu skurcze mięśni, spastyka, ma też problemy z oczkami. Zachary potrzebuje specjalistycznej rehabilitacji. 
Dziękujemy za wszelkie wsparcie.

W październiku 2021 roku zdiagnozowano u niej zespół Charcot-Marie-Tooth typu 1A (CMT1A).
Obecnie niedostępna jest ani terapia lekowa ani genowa CMT, jedynym sposobem leczenia, dzięki któremu realna jest poprawa możliwości funkcjonalnych oraz jakości życia jest fizjoterapia. choroba postępuje z wiekiem, tylko systematyczna rehabilitacja może wpłynąć na spowolnienie choroby.
Bardzo dziękujemy za każdą formę wsparcia. 

Iwona jest mamą dwóch synów.
W 2019 roku zdiagnozowano u niej boleriozę. Choroba zaatakowała układ nerwowy i w konsekwencji powoli traciła możliwość chodzenia i korzystania z prawej ręki. Na początku starała się poruszać z pomocą kuli i chodzika, ale choroba postępuję i od 2020 porusza się na wózku inwalidzkim. Aby spowolnić rozwój choroby niezbędna jest regularna rehabilitacja.
Dziękujemy za okazane wsparcie.

Liliana jest wcześniakiem, czego skutkiem jest podwyższone napięcie w obręczy barkowej i trudności z osiąganiem kolejnych etapów rozwoju.  To wszystko wiążą się z regularną rehabilitacją. Wcześniakom trudniej jest przystosować się do życia poza brzuchem mamy, dlatego potrzebują wsparcia terapeutycznego. 
Bardzo dziękujemy za wsparcie.

Oskar od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Występują u niego liczne schorzenia: niedowład spastyczny czterokończynowy, przykurcze stawów skokowych, kolanowych
i biodrowych. Oskar porusza się na wózku inwalidzkim i niezbędna jest ciągła rehabilitacja.
Dziękujemy za wsparcie.

Oliwka urodziła się z lekkim upośledzeniem umysłowym (wynika to z wodogłowia), wzmożonym napięciem mięśniowym
i częstoskurczem nadkomorowym.
Dziewczynka potrzebuje intensywnej rehabilitacji oraz siedziska ortopedycznego dla dzieci.
Dziękujemy za każdą okazaną pomoc. 

Aleksander urodził się w 34 tygodniu ciąży, ale wcześniactwo nie było jedynym zmartwieniem rodziców. Oluś urodził się
z szeregiem wad zlokalizowanych w obrębie dolnej części kręgosłupa oraz kończyn dolnych, które zebrane razem oznaczają chorobę jaką jest zespół regresji kaudalnej. 
Oluś ma 2 latka i wymaga stałej terapii z fizjoterapeutą. 

Julia to młoda i utalentowana dziewczyna. Niestety z 13 na 14 września 2022 roku miała nagłe zatrzymanie krążenia,
w wyniku czego doszło do niedotlenienia mózgu. 
Julia do tej pory nie odzyskała przytomności. Potrzebuje intensywnej rehabilitacji, która jest bardzo kosztowna.
Dziękujemy za każde wsparcie, które do tej pory otrzymaliśmy. 

Zanim zmieniło się jego życie był zdrowym, aktywnym człowiekiem, pracował jako kierowca. Nikt by nie pomyślał, że pójdzie do szpitala na nogach, a wyjdzie na wózku. 
20 czerwca 2020 roku miał operację na przepuklinę w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, okazało się, że rdzeń kręgowy miał zapalnie w odcinku piersiowym, co spowodowało paraliż…
i prawie roczny pobyt w szpitalu.
Niestety przez błąd lekarza, który przed operacją nie wykonał dodatkowych badań jest zależny od osób trzecich,  potrzebuje specjalistycznego sprzętu i rehabilitacji. Dziękujemy za wsparcie. 

Michał w 2017 roku miał wypadek komunikacyjny, w wyniku którego doznał wielu urazów, a w szczególności głowy, Doszło do zatrzymania krążenia. Po wypadku prawie rok przebywał w śpiączce. W chwili obecnej porusza się na wózku tylko z pomocą opiekuna. Potrzebuje rehabilitacji, żeby choć trochę sobie radzić w codzienności. 

Dawid w maju 2022 roku będąc na wycieczce rowerowej został potrącony przez samochód. W wyniku urazu głowy doznał porażenia czterokończynowego i zapadł w śpiączkę. 
Przebywał kilka miesięcy w klinice budzik w Warszawie.
Dawid wybudził się. Mimo znacznych postępów nadal potrzebuje intensywnej rehabilitacji neurologicznej, logopedycznej i terapii widzenia. Dawid jest zdeterminowany by wrócić do jak największej kondycji i dlatego chętnie ćwiczy. Niestety koszty rehabilitacji przekraczają finansowe możliwości rodziny. Dziękujemy za wszelkie wsparcie!

Laurka to pogodna 6latka z charakterem.
Dziewczynka walczy z chorobą nowotworową, zdiagnozowano u niej guza mózgu (w diagnostyce różnicowej bierze się pod uwagę Gangliogliome lub gwiaździaka wlosowatokomórkowego). 
Trwają badania i diagnostyka, a kierunkiem w leczeniu jest klinika w Niemczech, gdzie Laura ma szanse na najlepsze w skutkach leczenie i operacje. 
Żadne dziecko nie powinno tego przechodzić. 
Dziękujemy za wsparcie!

We wrześniu 2020 roku Krzysztof uległ bardzo poważnemu wypadkowi na rowerze. Przez siedem miesięcy Krzysztof przebywał w szpitalu, gdzie toczył okrutnie ciężką walkę o życie. Dziś jest  już w domu, jednak jego ciało jest całkowicie sparaliżowane. Trudności z oddychaniem, jedzeniem, samodzielnym podniesieniem się z łóżka. 
Dziękujemy za wsparcie! 

Mając zaledwie 25 lat dowiedziała się, że choruje na stwardnienie rozsiane. W tak młodym wieku musiała zmierzyć się z nową rzeczywistością. O chorobie wiedziała tylko tyle, że jest nieuleczalna i powoduje niepełnosprawność. 
Ewa jest dyplomowanym nauczycielem historii, robi wszystko, żeby jak najdłużej uczyć, bo kocha swoją pracę i uczniów.
Jednak, żeby to było możliwe potrzebna jest kosztowna rehabilitacja. 
Z serca dziękuję za okazane wsparcie! 

Ola urodziła się w 35 tygodniu ciąży ze względu na brak wód płodowych i zahamowanie rozwoju wewnątrzmacicznego.
Ola ma zdiagnozowane mózgowe porażenie dziecięce,
jest pod opieką wielospecjalistyczną
(neurolog, kardiolog, ortopeda, okulista, lekarz rehabilitacji). 
Ola w dalszym ciągu wymaga rehabilitacji ruchowej, pedagogicznej, logopedycznej, psychologicznej i sensorycznej.
Ola jest wesoła, radosna i pogodna  mimo swojej choroby podstawowej. 
Dziękujemy za okazane wsparcie!

Laura urodziła się z wrodzonym wodogłowiem pokrwotocznym IV stopnia, ma dziecięce porażenie mózgowe, niedowład połowiczy prawej strony ciała, porażenie nerwu wzrokowego obu oczu
oraz stany początkowe padaczki.
Dziękujemy za każde wsparcie! 

Krystyna miała dwa udary, pierwszy w 2021 roku na przełomie października/listopada, a drugi w 2022 roku. 
Skutkiem udarów jest niedowład prawostronny.
Krystyna dzielnie ćwiczy i walczy o sprawność. 
Potrzebuje systematycznej rehabilitacji i terapii logopedycznej.
Dziękujemy za wsparcie 🙂 

Ładuje się... 

Mieszko (brat bliźniak Kornela) urodził się w 29 tygodniu ciąży. 
Mieszko po narodzinach ważył 1350 gram, otrzymał 8 punktów
w skali Apgar. 
Chłopcy nie rozwijali się prawidłowo. W kwietniu 2021 roku postawiono diagnozę mózgowe porażenie dziecięce ( niedowład spastyczny kończyn dolnych). Kilka miesięcy później rozpoznanie potwierdził rezonans głowy, który wykazał zmiany o charakterze poniedotleniowo – niedokrwiennym.
Mieszko wraz z bratem Kornelem są pod stałą opieką wielu specjalistów. Wymagają intensywnej rehabilitacji
oraz zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny.
Dziękujemy za każde okazane wsparcie!  

Eliza była studentką Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Marzyła o pracy w służbach mundurowych - jako policjantka. Niestety plany przekreślił wypadek w 2021 roku, w którym uczestniczyła jako pasażerka i doznała urazu kręgu szyjnego
i rdzenia oraz porażenia czterokończynowego.
Eliza przebywała w śpiączce przez 2 tygodnie.
Codzienna rehabilitacja pozwala jej na bycie samodzielną
w codziennym życiu. 
Dziękujemy za wsparcie! 

Ładuje się... 

Dawid przyszedł na świat 13 grudnia 2007 roku w 31 tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie z wagą 1600 gram.
Dostał 9 punktów w Skali Apgar. Mama nie wspomina dobrze okresku okołoporodowego.  Dawidek od urodzenia jest rehabilitowany. Pomimo trudności od narodzin jest radosnym, pogodnym nastolatkiem, który tak jak każdy z nas pragnie mieć przyjaciół i znajomych z którymi mógłby jeszcze zagrać w piłkę.
Walka o sprawność Dawida trwa codziennie, zarówno
o sprawność fizyczną jak i intelektualną.
Nauczyciele jak i rehabilitanci stanęli na wysokości zadania w usprawnianiu Dawida. 
Dziękujemy za każdą pomoc 🙂 

Oluś ( Olisławuś – tak mówią do niego zastępczy rodzice)
ma już prawie 13 miesięcy.
Pomimo tego, że w domku wszyscy go kochają i dbają o niego -
Oluś nie rozwija się prawidłowo, tak jak inne dzieci.
Dopiero od niedawna nauczył się siadać i pełzać.
Jest pod opieką neurologa, wykonuje mu szereg badań, żeby zdiagnozować co mu dolega. 
Teraz musi baaardzo dużo ćwiczyć na rehabilitacji, co wcale nie jest dla niego przyjemne.
Oprócz tego uczęszcza do ortopedy i okulisty.
Bardzo dziękujemy za każdy gest dobroci! 

Bartuś ma 8 lat. Jak widać na zdjęciu to radosny chłopiec.
U Bartka została zdiagnozowana Dystrofia Mięśniowa Duchenne'a (DMD). Prowadzi ona do nieodwracalnego zaniku mięśni. Tylko regularna rehabilitacja może spowolnić postępowanie choroby. 
Bardzo dziękujemy za wsparcie! 

Wojtuś to 7-letni chłopiec. Zdiagnozowano u niego autyzm. Chłopiec nie mówi. Wymaga terapii logopedycznej i sensorycznej. Aby Wojtek mógł  komunikować się z najbliższymi potrzebuje terapii u najlepszych specjalistów. Dziękujemy za każde wsparcie!

16 grudnia 2023 roku w wyniku nagłego zatrzymania krążenia - serce Roberta przestało bić. Mimo natychmiastowo podjętej resuscytacji doszło do niedotlenienia mózgu.
Robert potrzebuje intensywnej rehabilitacji! Bardzo dziękujemy za dotychczasową pomoc! 

Zuzia i Natalka urodziły się 6.04.2011 r. trzy miesiące przed terminem. Ważyły zaledwie po kilogramie. Od początku nie było wiadomo czy przeżyją i niestety Natalka po 4 latach walki odeszła. Została nam tylko Zuzia. Choruję na mózgowe porażenie dziecięce. Porusza się na wózku inwalidzkim, ale dzięki systematycznej rehabilitacji zaczyna stawiać samodzielne kroki
- dlatego tak ważna jest systematyczność!
Ogromnie dziękujemy za każdy gest dobroci w naszym kierunku! 

Jaś urodził się w sierpniu 2018 roku jako zdrowy chłopiec, nasze problemy rozpoczęły się po podaniu szczepionki w 4,5 miesiącu życia. Tydzień po szczepionce Jasiowi uciekały oczka i prężył się.
Po szerokiej diagnozie u Jasia stwierdzono padaczkę lekooporną, mózgowe porażenie dziecięce,  hemiplegie lewostronną.
Jaś przyjmuje leki przeciwpadaczkowe. Niestety epilepsja nie pozwala mu na prawidłowy rozwój. Uczęszcza na intensywną rehabilitację i leczenie.  Koszty są ogromne.
Z wdzięcznością dziękujemy za każde wsparcie! 

Dziękujemy za każde okazane wsparcie! 

Aneta w 2021 roku trafiła do szpitala z powodu rozległego krwotoku śródmózgowego. W trakcie hospitalizacji wystąpiła niewydolność oddechowa i przebywała na Oddziale Intensywnej Terapii. Podopieczna wymaga stałej rehabilitacji, zajęć logopedycznych i psychologicznych.
Bardzo dziękujemy za każde wsparcie. 

 Igor urodził się z obustronnym zapaleniem płuc
(co bardzo obniżyło jego odporność ). Nie rozwija się prawidłowo jak na swój wiek. Od urodzenia ma problem z prostowaniem paluszków u rączek.
Igor wymaga intensywnej rehabilitacji, zajęć z neurologopedą
i licznych konsultacji lekarskich.
Dziękujemy za wsparcie!

Kuba mając 2 latka przeszedł mykoplazmatyczne zapalenie płuc, a w następstwie w przeciągu miesiąca przestał chodzić i mówić. Od 6 lat poddawany jest intensywnej rehabilitacji. W 2022 roku przeszedł zabieg Selektywnej Rizotomii Grzbietowej, dzięki czemu robi większe postępy. 
Dziękujemy za okazaną pomoc. 

Adrian urodził się jako skrajny wcześniak w 28tc.
W okresie okołoporodowym doszło do wylewu krwi do mózgu, czego skutkiem jest MPD czterokończynowe w postaci spastycznej (czyli podwyższone napięcie mięśniowe).
Pomimo ukończenia 6 roku życia nadal samodzielnie nie chodzi
i nie siedzi, porusza się tylko na aktywnym wózku inwalidzkim. Wymaga intensywnej i systematycznej rehabilitacji, terapii ręki, zajęć z neurologopedą, integracji sensorycznej.
Jest pod stałą opieką lekarzy specjalistów (neurologa, okulisty, alergologa  ortopedy, lekarza rehabilitacji).
Sporym osiągnięciem Adriana jest to, że nauczył się czytać.
Adrian uwielbia śpiewać, grać na instrumentach, rozmawiać, swojego psa, wszystko co jeździ: traktory, kombajny, kosiarkę do trawy.

Tymon jest skrajnym wcześniakiem. Zdiagnozowano u niego mózgowe porażenie dziecięce, wodogłowie i padaczkę. 
Jest wesołym chłopcem, który uwielbia motoryzację,
a w szczególności tiry.  
Bardzo dziękujemy za okazane wsparcie. 

Kamil w 2021 roku ciężko przeszedł covid, w wyniku czego miał zatorowość płucną i niedotlenienie.
Przebywał w śpiączce, a po wybudzeniu zmaga się z porażeniem czterokończynowym, stanami lękowymi problemem ze wzrokiem. 
Kamil uczęszcza na rehabilitację i  zajęcia z logopedą.
Bardzo dziękujemy za pomoc! 

Gabrysia 10.10.2021 roku uległa wypadkowi, w wyniku którego doznała wielu urazów, a w szczególności głowy.
Po wypadku prawie rok przebywała w śpiączce.
Gabrysia nie mówi, ma porażenie czterokończynowe z przewagą na lewą stronę, niedosłuch oraz uszkodzoną lewą rogówkę. Gabrysia wymaga nieustannych specjalistycznych rehabilitacji, dzięki którym istnieje szansa, aby powróciła do sprawności
i normalnego życia.
Dziękujemy za wszelkie wsparcie.



Darek 26 maja 2022 roku trafił do szpitala z powodu krwotoku mózgowego. Ponad miesiąc przebywał na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w śpiączce farmakologicznej. 
Skutkiem całego zdarzenia jest niedowład prawostronny połowiczny oraz afezja mieszana.
Darek potrzebuje ciągłej rehabilitacji i zajęć z logopedą. 
Dziękujemy za okazane wsparcie! 

Mirosław pod koniec października 2021 roku miał udar i trafił
do szpitala. Niestety skutkiem udaru jest niedowład prawostronny kończyny górnej i dolnej. 
Mirosław jest tatą 4 dzieci i uwielbia muzykę. Przed udarem był organistą i instruktorem w Gminnym Centrum Kultury. 
Dzielnie walczy o to, aby wrócić do sprawności i zawodu. Potrzebuje częstych ćwiczeń z fizjoterapeutą i logopedą. 
Bardzo dziękujemy za każdy gest z Państwa strony! 🙂 

Kornel (brat bliźniak Mieszka) urodził się w 29 tygodniu ciąży. 
Kornel po urodzeniu ważył 1300 gram i otrzymał najpierw 6, następnie 8 punktów w skali Apgar.
Chłopcy nie rozwijali się prawidłowo. W kwietniu 2021 roku postawiono diagnozę mózgowe porażenie dziecięce ( niedowład spastyczny kończyn dolnych). Kilka miesięcy później rozpoznanie potwierdził rezonans głowy, który wykazał zmiany o charakterze poniedotleniowo – niedokrwiennym.
Kornel wraz z bratem Mieszko są pod stałą opieką wielu specjalistów. Wymagają intensywnej rehabilitacji
oraz zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny.
Dziękujemy za każde okazane wsparcie!  

Marcin dwa lata temu uległ wypadkowi komunikacyjnemu.  Doprowadziło to do uszkodzenia pnia mózgu oraz rozległego krwotoku wewnątrzczaszkowego. 
Przebywał w śpiączce, praktycznie nie miał szans na przeżycie. 
Po kilku tygodniach wybudził się ze śpiączki
i dzielnie walczył o sprawność.
Dziś codziennie uczęszcza na rehabilitację, żeby jak najszybciej wrócić do wspaniałej rodziny - żony i dwóch malutkich córeczek. 
Bardzo dziękujemy za każdą pomoc! 

Ładuje się... 

Oluś przyszedł na świat w 35 tygodniu ciąży. Od pierwszych dni walczył o swoje życie, w pierwszej dobie przeszedł operacje ratującą życie, z czasem było ich więcej. Oluś urodził się z licznymi wadami wrodzonymi, dodatkowo w wieku 2 lat zdiagnozowano
u niego mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe.
Oluś jest dzieckiem niechodzącym, porusza się na wózku, wymaga ciągłej rehabilitacji ruchowej, aby w przyszłości mógł być jak najbardziej samodzielny. 
Dziękujemy za każdy gest z Państwa strony! 

Justyna urodziła się jako zdrowa dziewczynka
i prawidłowo się rozwijała.
W kwietniu 2022 roku okazało się, że ma guza mózgu.
Przeszła poważną operację, po której został niedowład prawej strony twarzy
i niedosłuch na prawe ucho. Justynka ma słabszą lewą rękę i nogę w związku z niedowładem oraz uszkodzony nerw przewodzący w oku. Jej ciężka praca i wysiłek na rehabilitacji przynoszą efekty. Aby mogła wrócić do jak najlepszej formy sprzed operacji potrzebna jest ciągła rehabilitacja, która jest kosztowna. Dziękujemy za każdą pomoc!

Franek mając 19 lat dostał udaru, który poważnie zagroził jego młodemu życiu.  Ma znaczny niedowład prawej strony i potrzebuje intensywnej rehabilitacji. Bardzo chciałby wrócić na studia na KUL i samodzielnie funkcjonować.
Dziękujemy za każde okazane wsparcie!

Mariusz w 2020 roku miał wypadek, w którym stracił przytomność i przeszedł poważną operację trepanacji czaszki, po której był w śpiączce. Po wybudzeniu był nieświadomy, okazało się, że ma niedowład lewostronny. Rehabilitacja pozwala mu utrzymywać wypracowane efekty oraz poprawiać chodzenie. Dziękujemy za wsparcie! 

Kacper to 24-letni chłopak, który uległ wypadkowi. W dniu 16 sierpnia 2023 roku doszło do upadku z wysokości około 7 m, doznał licznych złamań w obrębie kręgosłupa wraz z porażeniem kończyn dolnych. Z energicznego, pełnego pasji mężczyzny stał się walczącym o życie i sprawność pacjentem jednego
z lubelskich szpitali.
Kacper obecnie przebywa w Klinice Rehabilitacji, każdego dnia ćwiczeniami, zaleceniami lekarzy i rehabilitantów stara się zbliżyć do wyznaczonego celu: powrotu do samodzielności.
Niestety rehabilitacja na oddziale zapewnia minimum które jest niewystarczające aby Kacper mógł kiedyś stanąć na nogi. Dziękujemy za każde okazane wsparcie! 

Z powodu pracy nad stroną nie wszyscy Podopieczni zostali umieszczeni na stronie.

Jeśli mają Państwo pytania o Podopiecznego, którego nie ma na stronie to prosimy o kontakt.